Programovanie (2) v Jave
1-INF-166, letný semester 2023/24

Prednášky · Pravidlá · Softvér · Testovač
· Vyučujúcich predmetu možno kontaktovať mailom na adresách uvedených na hlavnej stránke. Hromadná mailová adresa zo zimného semestra v letnom semestri nefunguje.
· JavaFX: cesta k adresáru lib je v počítačových učebniach /usr/share/openjfx/lib.


Letný semester, softvér: Rozdiel medzi revíziami

Z Programovanie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Riadok 1: Riadok 1:
==Verzia Javy==
+
Pre účely tohto predmetu budeme potrebovať nasledujúci softvér:
 +
* [https://www.oracle.com/java/technologies/javase-jdk15-downloads.html Java SE Development Kit 15] (stačí ľubovoľná verzia od 11 vyššie); pod Linuxom možno použiť aj balíky <tt>openjdk</tt>.
 +
* [https://gluonhq.com/products/javafx/ Platformu JavaFX 15] (na stránke ako &bdquo;Latest Release&rdquo;, ale opäť by mala stačiť aj verzia 11) pre vývoj aplikácií s grafickým používateľským rozhraním.
 +
* Vývojové prostredie [https://www.jetbrains.com/idea/download/ IntelliJ IDEA Community Edition 3.2], prípadne vhodnú alternatívu ako napríklad Eclipse alebo Visual Studio Code.
 +
 
 +
Odporúčame pracovať vo vývojom prostredí, avšak je dôležité naučiť sa kompilovať a spúšťať programy aj z príkazového riadku (minimálne za účelom riešenia rôznych problémov).
 +
 
 +
== Inštalácia softvéru ==
 +
 
 +
* Stiahnite si Java SE Development Kit 15 [https://www.oracle.com/java/technologies/javase-jdk15-downloads.html odtiaľto] a postupujte podľa inštalačných pokynov.
 +
* Zistite, či inštalácia správne pridala adresár obsahujúci javovský kompilátor a interpreter do systémovej premennej <tt>PATH</tt>. V prípade úspechu by napríklad nasledujúce príkazy zadané do príkazového riadku mali vypísať verziu javovského kompilátora resp. interpretra zhodnú s nainštalovanou verziou Javy.
 +
<pre>
 +
javac --version
 +
java --version
 +
</pre>
 +
* V prípade, že tieto príkazy nefungujú, alebo sa vypísala stará verzia Javy, pridajte adresár obsahujúci programy <tt>javac</tt> a <tt>java</tt> do systémovej premennej <tt>PATH</tt> manuálne (a prípadný adresár starej verzie Javy odtiaľ odoberte).
 +
* Stiahnite si ZIP archív s JavaFX [https://gluonhq.com/products/javafx/ odtiaľto] (pre najnovšiu verziu Javy odporúčame &bdquo;Latest Release&rdquo;, čiže verziu 15) a rozbaľte ho do vhodného priečinka. Žiadne ďalšie úkony nie sú v rámci inštalácie JavaFX nutné, ale zapamätajte si adresu podadresára <tt>lib</tt>, keďže ju neskôr budete potrebovať.
 +
* Stiahnite si IntelliJ IDEA Community Edition 3.2 [https://www.jetbrains.com/idea/download/ odtiaľto] a postupujte podľa inštalačných pokynov.
 +
* IntelliJ by mal automaticky rozoznať nainštalovanú verziu Javy. V prípade, že sa tak neudeje, pridajte ju manuálne podľa pokynov [https://www.jetbrains.com/help/idea/sdk.html tu].
 +
 
 +
== Skompilovanie a spustenie programu v Jave ==
 +
 
 +
=== Z príkazového riadku ===
 +
 
 +
=== V IntelliJ IDEA ===
 +
 
 +
== Skompilovanie a spustenie programu v JavaFX ==
 +
 
 +
=== Z príkazového riadku ===
 +
 
 +
=== V IntelliJ IDEA ===
 +
 
 +
<!-- ==Verzia Javy==
 
* V učebniach a na testovači beží staršia Java SE 8, vaše programy by mali fungovať v tejto verzii.
 
* V učebniach a na testovači beží staršia Java SE 8, vaše programy by mali fungovať v tejto verzii.
 
* Na svoj počítač si môžete nainštalovať aj novšiu verziu, napríklad Java SE 13, nemali by ste však používať črty jazyka, ktoré v staršej verzii nefungujú.
 
* Na svoj počítač si môžete nainštalovať aj novšiu verziu, napríklad Java SE 13, nemali by ste však používať črty jazyka, ktoré v staršej verzii nefungujú.
Riadok 63: Riadok 95:
 
==JavaFX==
 
==JavaFX==
  
* [[Inštalácia_novších_verzií_JavaFX|Návod na použitie JavaFX]]
+
* [[Inštalácia_novších_verzií_JavaFX|Návod na použitie JavaFX]] -->
 +
 
 +
<!--
 +
Narozdiel od verzie JavaFX 8, ktorá bola priamo súčasťou Java SE 8, je najnovšia verzia JavaFX 14 vyvíjaná ako nezávislý modul, ktorý je potrebné nainštalovať samostatne. Nasledujúci návod popisuje inštaláciu JavaFX 14 (alebo inej novšej verzie JavaFX), jej integráciu s Netbeans 11.2 (alebo inou novšou verziou NetBeans) a úkony, ktoré je potrebné vykonať po vytvorení každého nového projektu.
 +
 
 +
* Podrobnejšie informácie možno nájsť [https://openjfx.io/openjfx-docs/ tu].
 +
 
 +
V počítačových učebniach beží staré prostredie s Java SE 8 a JavaFX 8 &ndash; vytvorenie aplikácie v JavaFX je tam teda pomerne bezproblémové (nie je nutné nič z tohto návodu).
 +
 
 +
Na Linuxe si môžete nainštalovať Java8 vo verzii openJDK (napr. v ubuntu balíčky openjdk-8-jdk a openjfx).
 +
 
 +
=== Inštalácia JavaFX 14 ===
 +
 
 +
* Stiahnite si [https://gluonhq.com/products/javafx/ z tejto stránky] ZIP archív obsahujúci JavaFX (vyberte si verziu SDK pre svoj operačný systém).
 +
* Stiahnutý ZIP archív v ľubovoľnom adresári rozbaľte.
 +
* V rozbalenom adresári nájdite priečinok <tt>lib</tt> a zapamätajte si jeho adresu.
 +
* Ak chcete s JavaFX pracovať aj z príkazového riadku, postupujte podľa [https://openjfx.io/openjfx-docs/#install-javafx tohto návodu].
 +
 
 +
=== Integrácia JavaFX 14 s NetBeans 11.2 ===
 +
 
 +
* Otvorte v NetBeans dialógové okno <tt>Tools -> Libraries</tt>.
 +
* Pomocou tlačidla <tt>New Library...</tt> vytvorte novú knižnicu, ktorú nazvete <tt>JavaFX 14</tt>.
 +
* Pomocou tlačidla <tt>Add JAR/Folder...</tt> vložte do knižnice všetky súbory s príponou <tt>.jar</tt> z priečinka <tt>lib</tt> spomínaného vyššie.
 +
* Tým by mala byť JavaFX pripravená na používanie v NetBeans.
 +
* Viac detailov možno nájsť [https://openjfx.io/openjfx-docs/#IDE-NetBeans tu].
 +
 
 +
=== Vytvorenie nového projektu využívajúceho JavaFX 14 v NetBeans 11.2 ===
 +
 
 +
* Vytvorte nový projekt, štandardne cez <tt>File -> New Project... -> Java with Ant -> Java Application</tt>. Pozor: <b>nevytvárajte</b> projekt typu JavaFX, pretože podpora novších verzií JavaFX v NetBeans nefunguje (pri staršej verzii v učebni možno zvoliť aj projekt typu JavaFX, ktorý automaticky vytvorí kostru programu využívajúceho JavaFX).
 +
* Cez <tt>File -> Project Properties -> Libraries -> Classpath (+) -> Add Library...</tt> pridajte knižnicu <tt>JavaFX 14</tt>.
 +
* Vo <tt>File -> Project Properties -> Run</tt> vyplňte do položky <tt>VM Options</tt> text <tt>--module-path "cesta-k-vasmu-adresaru-lib" --add-modules javafx.controls,javafx.fxml</tt>, kde namiesto <tt>cesta-k-vasmu-adresaru-lib</tt> uvediete cestu k vášmu adresáru <tt>lib</tt> spomínanému vyššie.
 +
* Neplatí pri JavaFX 8 a starších verziách NetBeans, kde okrem vytvorenia projektu nie je nutný žiaden ďalší špecifický úkon.
 +
* Najmä pod Linuxom sa niekedy môže stať, že vo <tt>File -> Project Properties -> Build -> Compiling</tt> je vo východzích nastaveniach zaškrtnutná možnosť <tt>Compile on Save</tt>. V takom prípade je potrebné túto možnosť &bdquo;odškrtnúť&rdquo;.
 +
 
 +
-->

Verzia zo dňa a času 18:13, 9. február 2021

Pre účely tohto predmetu budeme potrebovať nasledujúci softvér:

  • Java SE Development Kit 15 (stačí ľubovoľná verzia od 11 vyššie); pod Linuxom možno použiť aj balíky openjdk.
  • Platformu JavaFX 15 (na stránke ako „Latest Release”, ale opäť by mala stačiť aj verzia 11) pre vývoj aplikácií s grafickým používateľským rozhraním.
  • Vývojové prostredie IntelliJ IDEA Community Edition 3.2, prípadne vhodnú alternatívu ako napríklad Eclipse alebo Visual Studio Code.

Odporúčame pracovať vo vývojom prostredí, avšak je dôležité naučiť sa kompilovať a spúšťať programy aj z príkazového riadku (minimálne za účelom riešenia rôznych problémov).

Inštalácia softvéru

  • Stiahnite si Java SE Development Kit 15 odtiaľto a postupujte podľa inštalačných pokynov.
  • Zistite, či inštalácia správne pridala adresár obsahujúci javovský kompilátor a interpreter do systémovej premennej PATH. V prípade úspechu by napríklad nasledujúce príkazy zadané do príkazového riadku mali vypísať verziu javovského kompilátora resp. interpretra zhodnú s nainštalovanou verziou Javy.
javac --version
java --version
  • V prípade, že tieto príkazy nefungujú, alebo sa vypísala stará verzia Javy, pridajte adresár obsahujúci programy javac a java do systémovej premennej PATH manuálne (a prípadný adresár starej verzie Javy odtiaľ odoberte).
  • Stiahnite si ZIP archív s JavaFX odtiaľto (pre najnovšiu verziu Javy odporúčame „Latest Release”, čiže verziu 15) a rozbaľte ho do vhodného priečinka. Žiadne ďalšie úkony nie sú v rámci inštalácie JavaFX nutné, ale zapamätajte si adresu podadresára lib, keďže ju neskôr budete potrebovať.
  • Stiahnite si IntelliJ IDEA Community Edition 3.2 odtiaľto a postupujte podľa inštalačných pokynov.
  • IntelliJ by mal automaticky rozoznať nainštalovanú verziu Javy. V prípade, že sa tak neudeje, pridajte ju manuálne podľa pokynov tu.

Skompilovanie a spustenie programu v Jave

Z príkazového riadku

V IntelliJ IDEA

Skompilovanie a spustenie programu v JavaFX

Z príkazového riadku

V IntelliJ IDEA