Táto stránka sa týka ukončeného semestra. Navyše tento predmet už nebude vyučovaný. Pre potreby štátnicového bloku B a D ho nahrádza pnvý predmet Vybrané partie z dátových štruktúr.
Namiesto skúšky je možné robiť nepovinný projekt, pozri pravidlá ohľadom termínov, známkovania a podobne.
Cieľom projektu je precvičiť si prácu s odbornou literatúrou a oboznámiť sa s ďalšími výsledkami v oblasti vyhľadávania v texte. Projekty môžete robiť samostatne alebo v dvojiciach, v dvojiciach sa však vyžaduje rozsiahlejší projekt. Rozsah projektu by mal mať cca 5-15 strán na osobu a môže byť písaný v angličtine alebo slovenčine. (Miera vášho prínosu a kvalita spracovania sú dôležitejšie ako rozsah.) Projekty môžu byť viacerých typov:
Uvádzam možné osnovy projektov, ktoré si však podľa potrieb Vašej témy pozmeňte. Vo všetkých typoch projektov je dôležitý dobrý úvod, kde vysvetlíte problém a jeho motiváciu, prípadne súvislosti s inými oblasťami vyhľadávania v texte. Potom pokračujte formálnou definíciou problému s potrebným označením.
Pri prehľadových projektoch venujte pár strán vysvetleniu nejakej časti problematiky do detailov (vyberte si jeden algoritmus alebo jeho časť a podobne). Druhú časť projektu venujte prehľadu viacerých metód alebo výsledkov (typicky z viacerých článkov). Pokúste sa sami porovnať a zhodnotiť výhody a nevýhody jednotlivých prístupov.
Pri implementačných projektoch stručne popíšte implementovaný algoritmus (nemusíte uvádzať analýzu a dôkazy). Dôležité je popísať experimenty, ktoré ste robili tak, aby ich niekto iný podľa tohto popisu vedel aspoň zhruba reprodukovať. Popíšte teda, aké ste použili dáta (ako ste ich generovali a pod.) a dôležité črty implementácie (ak ste sa napr. museli rozhodnúť, akú dátovú štruktúru použiť). Potom ukážte výsledky experimetov (grafy, tabuľky) a vyvoďte z nich závery.
Dôležité je citovať použitú literatúru a ďalšie zdroje (dáta, programy a pod.).